Mi fán terem a madártejtorta?

Megosztás

Ha a madártej olyan édességről kapta a nevét, amely olyan finom, hogy az már nem is lehet valóságos, akkor miért ne fokozhatnánk ezt, és készíthetnénk belőle tortát? A tejsodóban úszkáló habgaluskás desszert ihlette azt a tortát, amelynek receptjét Salamon Eszter hobbicukrász és a Székely Konyha és Kert műsorvezetője, Günther Ottó mutatta be.

Rendkívül finomnak képzelt, valójában sehol sem létező ennivaló jelentésben, magyarul 1759-ben jegyezték fel a madártej kifejezést az Új magyar etimológiai szótár szerint, és csak jóval később, 1834-ben fordul elő tejből és tojásból készült édes étel jelentéssel. Sok európai nyelvben megtalálható ez a kifejezés ebben a jelentésben, olvashatjuk a Nyelv és Tudomány honlap egyik bejegyzésében, ezért a nyelvészek szerint vándorkifejezésről van szó, mely eredetileg egy képzeletbeli ételt jelölt, később pedig e képzeletbeli étel nevét adták különböző édességeknek. Madártej a lengyel ptasie mleczko édesség, az ebből tükörfordított orosz птичье молоко és a német Vogel­milch, amely csokoládéréteggel bevont, tojáshabból készült édességet jelöl, és az oroszoknál ebből ihletődve tortarecept is létezik. A Nyelv és Tudomány bejegyzése szerint e kifejezést valószínűleg hasonló módon alkalmazták a magyarok (illetve valószínűleg előbb az osztrákok Kanarimilch ’kanáritej’ alakban) arra a francia eredetű desszertre, amelynek eredeti neve Îles flottantes (’úszó szigetek’) vagy Oeufs à la neige (’tojások a havon’). Ez egyébként a lengyelben a zupa nic nevet kapta, amelynek jelentése: semmileves.

A fitneszedző, aki hobbicukrász

Stábunk viszont egyetért abban, hogy a madártej nem semmi, főleg, miután megkóstoltuk azt a tortát, amelynek receptjét a madártej ihlette, és amelyet a csíkszeredai Salamon Eszter hobbicukrász készített el műsorunk vezetőjével, Günther Ottóval. Salamon Esztert Csíkszeredában sokan fitnesz­edzőként ismerik, de talán kevesebben tudják róla, hogy korábban cukrászként is dolgozott. Mint mondja, a sütés szeretetét a nagymamájától örökölte, aki mindig készített valami finomságot a család számára. Talán ezért szereti leginkább a hagyományos, egyszerű édességeket elkészíteni, de modern cukrászati elemekkel ötvözve, régi recepteket újragondolva. Személyi edzőként természetesen fontosnak tartja az egészséges életmódot, korábban készített mentes, diabetikus édességeket is, viszont szerinte az nem az igazi. Jelenleg otthon, szabadidejében, családjának készíti a finomságokat, és mint mondja, a fitnesz és a cukrászkodás jól megfér egymás mellett az életében: míg az előbbiben társasági énje kap nagyobb szerepet, utóbbiban lehetősége van kreatívan alkotni és elcsendesedni. Műsorunk meghívottja a madártejtorta elkészítését a vállalkozó szelleműeknek ajánlja, azzal a megjegyzéssel, hogy megéri a fáradozást.

 

Madártejtorta

 

Elkészítés

Először a piskótát készítjük el, amelynek könnyedsége kulcsfontosságú a desszertben. A tojásokat szétválasztjuk, majd a fehérjét egy nagy tálban elkezdjük habbá verni. Amikor már fehéredik, fokozatosan hozzáadjuk a kristály- és a vaníliás cukrot. Fontos, hogy ne egyszerre szórjuk bele, hanem apránként, hogy szép, stabil habot kapjunk. Akkor jó az állaga, ha már fényes és habcsókszerű, de nem törik meg. A tojássárgáját külön habosítjuk, így levegősebb lesz a tésztánk. Ezután óvatosan összeforgatjuk a fehérjehabbal – itt ügyelni kell arra, hogy a hab ne törjön össze, mégis egységes masszát kapjunk. Ezután belekerül egy csipet só, majd két részletben a liszt is, amelyet szintén finoman keverünk hozzá.

A masszát egy sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, egyenletesen elsimítjuk az oldalán, középen pedig egy kis mélyedést hagyunk. Ez a trükk segít abban, hogy a piskóta sütés közben ne púposodjon fel. Előmelegített sütőben, 160 fokon, légkeveréses üzemmódban 18-20 perc alatt készre sütjük.

Amíg sül a piskóta, elkészítjük a krémet, amely a madártejtortánk szívét-lelkét adja. A tojások sárgáját a cukorral, vaníliás cukorral, egy kevés tejjel, valamint a liszttel csomómentesre keverjük. Amint ez megvan, hozzácsorgatjuk a maradék tejet, és közepes lángon, folyamatos keverés mellett besűrítjük, éppen úgy, mintha egy selymes pudingot készítenénk. Ezután teljesen kihűtjük, hogy szépen összeálljon. Közben a megsült piskótát kivesszük a sütőből, megfordítjuk, és egy rácson hagyjuk hűlni. Amikor már csak langyos, a forma mentén körbevágjuk, hogy szépen elváljon a tortakarikától, majd teljesen kihűtjük. A kihűlt piskótát visszatesszük a tortaformába, és következhet a krém összeállítása. A vajat habosítjuk, majd apránként, 4-5 adagban hozzákeverjük a vaníliás alapkrémet. Így kapunk egy könnyű, mégis tartós tölteléket, amely tökéletesen illik a madártejtortához. Ezt a krémet egyenletesen rákenjük a piskótára, majd a tortát legalább két-három órára a fagyasztóba tesszük, vagy egy éjszakára a hűtőbe helyezzük, hogy megdermedjen.

Svájci hab

A madártej jellegzetes eleme a habos tojáshó, amely itt svájci hab formájában jelenik meg. A tojásfehérjét és a cukrot vízgőz fölött folyamatos keverés mellett felmelegítjük, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. Ezután kihűlésig, magas fokozaton habbá verjük, míg fényes, stabil habot nem kapunk. A kész habot csillagcsöves habzsákba töltjük, majd szépen kidíszítjük vele a torta tetejét. Utolsó lépésként egy szakácsfáklyával karamellizáljuk a hab külsejét, ezzel adva neki egy enyhén pirított, karakteres ízt, amely tökéletesen kiegészíti a vaníliás krémet.

Hozzávalók  (18 cm-es tortaformához):

Piskóta:

• 2 db szoba-hőmérsékletű tojás

• 40 g kristálycukor

• 8 g vaníliás cukor

• 1 csipet só

• 45 g finomliszt

Krém:

• 6 db tojássárgája

• 60 g kristálycukor

• 8 g vaníliás cukor

• 375 ml tej

• 1 vaníliarúd kikapart magjai

• 60 g finomliszt

• 150 g vaj

Tetejére:

• 150 g kristálycukor

• 75 g tojásfehérje

 

Vegyünk egy, a magyar konyhában is meghonosodott francia pohárdesszertet és készítsünk tortát belőle. Salamon Eszter hobbicukrász pedig segít, ha elakadnánk.

Ha feliratkoznak, sosem maradnak le a legfrissebb tartalmakról!