Fürjtojás sülve-főve

Megosztás

Habár szakmája öntő-formázó, volt már asztalos és ügynök is, sőt külföldön is szerencsét próbált, de immár négy éve fürjeket tenyészt Csíkszentimrén Gergely Zsolt. Nagyrészt családi vállalkozásként működnek, hiszen a felesége is besegít a tojások begyűjtésébe, a házilaska készítésébe. Több fajtát is tartanak: a japán fürj jó tojó, a fehéreket a húsukért érdemes tartani, a búzaszínű pedig tojás és hús szempontjából is kifizetődő.

„Én a vegyes állományt szeretem, így nem monoton. Jelenleg 4 fajtát tartunk: a fekete-fehérnek nem tudom a fajtáját, de ilyenünk is van” – magyarázza mosolyogva Gergely Zsolt. Habár ők nem tartanak tyúkokat, úgy véli, nem sokban különbözik a fürjek tenyésztése a szárnyasétól. „Recept szerint keverem nekik a táplálékot: kukorica, búza, szója és kalciumkeverék kerül bele, az utóbbi időben pedig tettem hozzá szénamurhát is, mert nagyon szeretik a fürjek. Szakértőkkel beszéltem, és ők mondták: bármennyi szénamurhát tehetünk a takarmányba, mert az csak jót tesz a fürjeknek.”

 

 

Fürj mint vitaminforrás

„Franciaországban vállaltam munkát, és mivel hétvégeken nem engedtek bennünket dolgozni, a szabadidőmben nézegettem az internetet: valamiféle méregtelenítőt kerestem. Így bukkantam rá a fürjtojásra! Meglepődtem, hogy abban a pici tojásban mennyi vitamin, mennyi hasznos anyag van. Akkor eldöntöttem: hazajövök és fürjeket fogok tenyészteni!” Gergely Zsolt elmondása szerint egy tyúktojást 4-5 fürjtojás tesz ki, de ötször több vitamin van benne, mint egyetlen tyúktojásban. A-, B-vitamin, foszfor, vas, cink – ezek mind rendkívül jót tesznek a szervezetnek, méregtelenítő hatásuk van. Cukorbetegeknek, magas vérnyomásúaknak, sugárkezelés után lábadozóknak kifejezetten ajánlott. 

 

 

„Vannak olyan vásárlóink, akik rendszeresen fogyasztanak fürjtojást, sülve-főve. Van, aki a kúrát is végigcsinálja, amely során 120 vagy akár 240 nyers tojást is elfogyasztanak. Mindenkinek ajánlom nyersen is: reggelente evés előtt fél órával fogyasszuk. Már egy hét után érezni a jótékony hatását: javul a hangulatunk, jobb kedélyűek leszünk. Én magamon is tapasztalom, hogy teljesen másképp érzem magam, mint négy évvel ezelőtt – a feleségemmel rendszeresen, minden reggel fogyasztjuk nyersen”. Tegyünk rá egy csipet sót és úgy igyuk meg! Ha ózkodnánk tőle, keverjünk hozzá mézet, fahéjat, almalevet, és igyuk turmixként. 

 

Igazi székely termék! 

Négyfajta házilaskát is készítenek fürjtojással: levesbe és köretként egyaránt ízletesek! Sőt! Vásárlóik kérésére egy ideje már rozslisztből is gyúrnak laskát. „A laskához csak tojást és lisztet használunk, a végén pici sót adunk hozzá, és nyújthatjuk is ki. Különleges és egészséges!” Gergely Zsolték fürjtojása már a kezdetektől Székely termék védjeggyel és Hegyvidéki Termék minősítéssel rendelkezik, így mindig árulnak a Hagyományos és helyi termékek vásárában is.