Büszkeségük az érlelt sajt

Megosztás

Bálint Attiláék tíz évvel ezelőtt kezdtek sajtokat készíteni: évek óta megvolt a gazdaságuk, de akkor vágtak bele a tejfeldolgozásba, amikor Attila elvégezte a sajtkészítő tanfolyamot, amit Hargita Megye Tanácsa szervezett. Akkor találkozott egy igen tapasztalt svájci sajtmesterrel is, akitől rengeteget tanult – többek között azt is, hogy kóstoltatáskor illik levágni a sajt héját.

 „Eljött hozzánk a svájci sajtkészítő, elhozta a barátait, ismerőseit, és sajtokat kóstolgattak. Egyszer csak elővett egy bicskát és ideadta, azzal a mondattal, hogy legyen, amivel levágjam a sajt karéját. Viccnek szánta, kacagtunk is rajta, hogy székely embernek bicskát ad, de azóta megtanultam a leckét!” – meséli Attila. Persze, a sajt héja is fogyasztható, de előfordulhat, hogy sósabb, mint a belseje, így befolyásolja a sajt ízét kóstoláskor.

 

 

A tekerőpataki családi vállalkozás azóta hosszú utat járt be, mára már számtalan fajta ízletes termékük van: érlelt, lágy és parenyica sajtot, de friss, fűszeres sajtokat, joghurtot és szánát is készítenek tehéntejből. Nem ritkán a vásárlók írják az új recepteket: egy-egy javaslatot kipróbálnak, megkóstolják, és ha ízletesre sikerül, piacra dobják. „Idényzöldségeket, fűszernövényeket is használunk, így most medvehagymás, újhagymás sajtot is készítünk, de próbálgatjuk a penészes, aktív szénporral bevont camambert típusú lágy sajtokat is. Nagyon sokan keresték nálunk a köménymagos sajtot, így ezt is elkészítettük, és ma már az egyik legkelendőbb termékünk”. Legnagyobb büszkeségük az érlelt, borkorcsolya típusú sajtok, amelyek 3, 6 vagy éppen 10 hónapig érlelődnek. Minél tovább állnak, ízük annál nemesebbé, annál karakteresebbé válik – borok mellé is kiváló kísérők. A hölgyek és a gyerekek a frissebb, szelídebb ízvilágot kedvelik, a férfiak pedig gyakran az erőteljesebb ízű sajtokat keresik.

 

 

Attiláék szívvel-lélekkel készítik termékeiket. A teheneket ők tartják, mert azt vallják: nem mindegy, hogy mit esznek az állatok. „Amilyen takarmányt fogyaszt, olyan lesz a tej is: jó sajthoz pedig jó tej, egészséges tehén kell! Az sem mindegy, hogy téli vagy nyári tejből készül egy sajt: egyik sárgább, másik fehérebb: fehér, amikor bent vannak az istállóban és száraz szénát esznek, illetve sárgább, amikor a legelőn vannak, és az állatok válogatják meg, mit fogyasztanak, mi jó nekik”. Az elmúlt tíz év persze nemcsak sikerekből állt, gyakran voltak kudarcaik is. Készült olyan sajt is, amit megkóstolva nem vittek piacra. Az évek adta tapasztalat és a kitartás azonban az ő malmukra hajtja a vizet. A kemény, megfeszített munkának megvan az eredménye, és megéri foglalkozni a kézműves sajtok készítésével: habár a nap 24 órájában és az év 365 napjában leköti őket ez a tevékenység, szeretik, és ezért szívesen foglalkoznak vele. 

 

 

Attila bevallása szerint nagy segítség számukra a Székely termék védjegy is, amit immár 8 éve birtokolnak. „Ez egy márka, ami megkülönbözteti termékeinket a többitől. A vásárló a logóra nézve már tudja, hogy ez székely termék: jó és egészséges!” Bálint Attiláék sajtjait ma már Hargita megye- szerte meg lehet vásárolni: csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi vásárokban is jelen vannak, de a műhelyük mellett kialakítottak egy kis boltot is, ahol az érdeklődők megkóstolhatják és megvásárolhatják a jó tekerőpataki sajtokat. Ha Tekerőpatakon járnak, ugorjanak be!