Hosszan készült báránycsülök gratinburgonyával, spenóttal

  • Megosztás:

Elkészítés

Báránycsülök és pecsenyelé:

A kiolvasztott bárányzsiradékon a csülköket minden oldalán körbe pirítjuk és egy mélyebb lábosba tesszük. A visszamaradt zsiradékon aranybarnára pirítjuk a nagyobb darabokra vágott zöldségeket is, amelyeket szintén a lábosba teszünk. Végül a forró serpenyőbe beleöntjük a bort, felére redukáljuk és az alaplével együtt felöntjük a húst és a zöldségeket, illetve beletesszük a zöldfűszereket. 140 fokos sütőben 2-3 óra alatt omlósra pároljuk. 

A pecsenyelevet leszűrjük, lezsírozzuk és külön forralóedényben felére sűrítjük. Ízét folyamatosan frissítjük kakukkfűvel, savasságát bor vagy aszúecet hozzáadásával korrigálhatjuk. Ha bevonóképessége nem megfelelő, kevés kukoricakeményítővel sűríthetjük. 

Gratinburgonya:

A tejet és a tejszínt összefőzzük a fokhagymával szerecsendióval sóval és fehérborssal. A krumplit és a zellert meghámozzuk, vékony szeletekre gyaluljuk, majd kivajazott tesibe rétegeljük - egy réteg krumpli, és egy maréknyi reszelt sajt – amíg a tepsi 5-6 cm vastagságig fel nem telik. Ekkor ráöntjük a tejszínes főzetet és 90 perc alatt 170 fokon készre sütjük. Tálalhatjuk azon nyomban, vagy pedig hagyjuk kihűlni, kiadagoljuk. Érdemes a tepsi kivajazását követően kibélelni azt sütőpapírral – jól ragad a vajas felülethez – így ha a köretünk elkészült és kihűl egyben kiboríthatjuk és pontos szeletekre vagy kiszúró formával hengerekre adagolhatjuk ki, tálalás előtt 10-12 percig pedig a sütőben rápirítunk. 

Spenót:

A vajat habzásig hevítjük, majd beletesszük a zúzott fokhagymát. Körülbelül egy perc párolás után rádobjuk a megmosott spenótot, és addig melegítjük többszöri átforgatás mellett, amíg kiengedi a levét. Tálalás előtt leitatjuk.