Gyimesbükki parenyica sajt

Megosztás

Habár a parenyica sajt eredetileg Szlovákiából származik, vidékünkön többen is készítik: a szépvízi szövetkezet termékei között is megtalálható, de Gyimesbükkben is „meghonosodott” Sárig Attiláék révén.

„A feleségem sokkal szebb parenyicát gurít, mint én. Ő Budapestről jött Gyimesbe, és a magyar fővároshoz közelebb van Szlovákia, mint hozzánk – én tőle tanultam, ő pedig az internetről” – meséli a parenyica, más nevén a szalagsajt gyimesi történetét Attila. Ő maga gyimesi, a nagypapája néhai konyhájában alakította ki sajtműhelyét, ahol az érlelt és krémsajtok mellett minden héten készül parenyica is: füstölt vagy füstmentes, fűszeres vagy természetes ízvilágú. Immár közel 11 éve foglalkoznak tejfeldolgozással.

 

 

Attila szerint termékeik minőségét a csodálatosan színes gyimesi kaszálóknak köszönhetik – jelenleg négy fejős tehenük van, amelyek egész nap a gyógynövényekben is bővelkedő gyimesi réteken legelnek, vagy télvíz idején az ugyanonnan származó szénát majszolják az istállóban. „Sokszor mondom a feleségemnek, hogy mi varázslók vagyunk: a hegyi kaszálókat tejjé alakítjuk, majd sajttá varázsoljuk. Minden munkafolyamatot mi végzünk, és én úgy érzem, ez hatalmas privilégium: kimehetek kaszálni és dolgozhatok a sajtműhelyben is, és ez nagyon fontos számunkra. Az életünkkel tartjuk fenn az életet!” 

 

 

Külön megnyugvást jelent Attiláéknak, hogy nem használnak adalékanyagokat, hanem minden természetes, minden bio. „Nem tudnám elképzelni, hogy este úgy feküdjek le, hogy tudom: aznap olyan munkát végeztem, ami nem jó, ami bajt okozhat. Inkább jól elfáradok és éjszaka kipihenem magam, de tudom, hogy az életet támogattam. Meggyőződésem, hogy ez a filozófia érződik a termékeinken is, hogy a mi sajtjainknak lelke van, hiszen a munkánkba beletesszük szívünket-lelkünket. Engem nem az hajt, hogy sok pénzt keressek, hanem az, hogy a családunk és kis közösségünk számára olyan táplálékot állítsunk elő, ami jó, ami életben tart – ami az életet támogatja”.

 

 

Saját konyhánkban is könnyen elkészíthetjük a parenyicát: elkészítjük az alapsajtot és egy 20 fokos szobába tesszük, ahol elkezd savanyodni. 24 óra múlva meggyúrjuk, 60-70 fokon megolvasztjuk, majd darabokra szedve kinyújtjuk és sós vízbe tesszük. Amint picit hűl, kivesszük a sós léből és felcsavarjuk – ízlés szerint füstölhetjük is.