Csoki, csoki, csokoládé

Megosztás

Bármikor! De főleg a szerelmesek napján! Mert úgy tartják: a kakaó, a csokoládé már önmagában afrodiziákum! Felébreszti a vágyat, lángra lobbantja a szerelmet...

Ha valaki azt mondaná, hogy a kézműves termékek ideje lejárt, hazudna. Hiszen nemhogy lejárt volna, csak most kezdtünk bele igazán: manapság alig találni olyan terméket, amit valahol, valaki nem készít kis mennyiségben, otthon vagy kis műhelyekben, rendkívül kiváló alapanyagokból.

 

 

Bálint-napra, a szerelmesek napjára készülve egy csíkszeredai csokiműhelybe látogattunk: ott készített különleges finomságokat a Székely Konyha és Kert műsorvezetője, Ottó és a Choco Project egyik megálmodója, a csokoládékészítés tagadhatatlan szerelmese, Bálint Eszter. Bár a receptek és a technológia is az ő fejében született meg, párjával, Burján Zsolttal együtt pályáztak a műhelyre.„Korábbra terveztük az indulást, de mint minden vállalkozás életébe, a Choco Projectébe is beleszólt a járvány. Egy év késéssel indultunk, de ma már számtalan visszajáró vásárlónk van. Az alapoktól kellett kezdenünk: képzések, tanulás előzte meg a gyártást, majd rengeteget kísérleteztünk, kóstoltunk” – mesélik. Így alakult ki az alapvető termékskálájuk, amelyben megtalálható a kávés, a vaníliás, a tonkababos, a kávés–narancslikőrös vagy a sokak kedvencének számító erdeigyümölcs–citrom krémes csoki is. A szerelmesek napjára különleges ízeket hoztak: epres–tejszínes, illetve szerecsendiós–szegfűszeges krémmel töltött csokiszívecskéket is tesznek a dobozba. „Külalakjában és ízeiben is különleges, ínyenc terméket gyártunk: egy dobozban többfajta ízt is megkóstolhatnak a vásárlók” – meséli Zsolt, de Eszter már hozzá is teszi: mivel kézműves csokiról van szó, érdemes a doboz tartalmát maximum 2-3 héten belül elfogyasztani, hiszen a tejszínes krémek szavatossági ideje ennyi idő alatt jár le. Tartósítószert nem használnak. 

 

 

Boltban nem található, egyelőre a műhelyben, illetve interneten rendelhetők a Choco Project termékek, de terveik között szerepel, hogy éttermekbe, kávézókba is beviszik a finomságokat, hiszen kávé mellé, de akár különböző borok mellé, ebédek, vacsorák után is kiváló desszert a kézműves csoki. Zsolt foglalkozik az arculattal, a gazdasági tervezéssel, marketinggel, Eszter a csokikkal, a dobozolás pedig a csapat közös munkája: délutánleáll a gyártás és mindenki csomagol. Gondosan helyezik a csokitrüffeleket, szívecskéket, kis kockákat, ezzel-azzal bevont, töltött, különböző ízesítésű csokifalatokat a dobozba. Majd ajtóról ajtóra kiszállítják a friss, roppanós kézműves nyalánkságot.

 

A szerelmesek csokija

Epres–tejszínes krémmel és afrodiziákumnak számító fűszerekkel készült krémmel töltöttük meg a mi csokinkat. A drazsé kakaómasszából, kakaóvajból és cukorból áll össze. A csokit felolvasztjuk 45 fokra, majd a massza háromnegyedét kiöntjük egy márványlapra: „kiterítjük” és újra összegyűjtjük, így hűtjük le a krémet 31-32 fokra. „Nem olyan nagy baj, ha visszahűl a csoki, hiszen újra fel lehet melegíteni, de amennyiben a hőfoka nem megfelelő, később nem fogjuk tudni kivenni a formából” – árulja el a ti tkok egyikét Eszter. A csokimasszánkat formába öntjük, majd az asztalhoz ütögetjük, hogy a buborékok kikerüljenek belőle, utána pedig visszaöntjük a pluszot az edénybe. Hűlni tesszük 20-30 percre, majd beletöltjük a krémet, és ezt is hűlni hagyjuk. Végül rákerül a teteje, amit szintén hűtőbe teszünk fél órára. Eszter közben elárulja: a legnépszerűbb az erdeigyümölcs–citrom krémmel töltött csokijuk. „Hogy milyen krémeket próbálunk ki, azt általában a csapat együtt találja ki, de előfordul az is, hogy valaki elképzel egy ízt, és azt megcsináljuk, megkóstoljuk. A standard ízek az erdeigyümölcs–citrom, a kávé–narancslikőr, a mogyorókrém, a vanília és a tonkababos csoki.”

 

 

Csupacsoki trüffelek

Nemcsak a krémmel töltött csokik népszerűek, hanem a trüffelek is – ezeket nem töltik meg, hanem a csokimasszából gyúrt kis golyókat belehengergetik valami isteni finomságba, általában kakaóba, mogyoróba vagy épp az alapmasszába tesznek narancslikőrt, kávét, mandulát. A szerelmesek napjára a trüffelt is „felturbózták”: az alap-csokimasszába egy kis epret csempésztek, ezt pedig szárított, fagyasztott málnába forgatták bele...