Székelydálya, bivalyok és lágy sajtok

Megosztás

Miért és hogyan kezdtek bivalysajtot készíteni? Mert szembejött velük – kezdi amesélést Fülöp Szabolcs székelydályai református lelkész. Sajtjaik íze, híre évekkel megelőzött bennünket: a Székely termék védjegyes sajtjai rendkívül keresettek a hagyományos termékvásárokon. Sorozatunk következő állomása Székelydálya és a bivalytejből készült lágy sajtok.

Immár 8 éve folyamatosan jelen vannak a Székely termék-vásárokon, az első sajtkészítő kurzuson tanulta Szabolcs felesége a szakmát. A család egy közvetítésért kapta fizetség gyanánt az első bivalyt. Szerelem lett, és azóta folyamatosan bővült az állomány: minden gyerek besegít az állattartásba és a sajtkészítésbe is. „Megpróbáljuk lefedni a teljes palettát: a joghurttól a vajon át a többéves érlelt sajtokig mindent készítünk, de a bivalytejből adódó különlegességek, a lágy sajtok és a mozzarella talán a legnagyobb slágerek. Ezek a sajtfajták bivalytejből, magas zsírtartalmú tejekből mindig jobbak, ízesebbek lesznek!”

 

 

A bivalytej magas zsírtartalma és szárazanyag-tartalma miatt leginkább a lágy sajtokban tudja megmutatni azt a pluszt, amitől különlegesebb, mint a megszokott ízek. „A bivalyba nem nyúlt bele a tenyésztés olyan mértékben, mint a tehénbe. Nem sikerült – vagy lehetetlen is! – kifinomítani annyira, mint egy tejelő tehenet. A bivaly mást is eszik, olyat is, amit a tehén otthagy, és alkalmas arra is, hogy vizes élőhelyeket is rekonstruáljon” – magyarázza a lelkész. 

 

 

Egy bivalytejből készült lágy sajt igazi különlegesség! Szabolcsék három ízesítésű lágy sajtot készítenek: csilis, medvehagymás és bazsalikomos fajtát. A fűszerek is helyiek: Szentábrahámról származnak. Az igazán különleges termékük a faszénnel beborított lágy sajt. „A franciák gondolkodtak el ezen először: a faszén egy lúgos közeget képez a sajton, ami önmagában savas, és ez a találkozás segíti a penészt megtelepedni a sajt felületén.” Az érlelési ideje 21-56 napig tar t, de már 21 naposan is fantasztikus íze van.